Efsane Türk Film Müzikleri

Filmlerin olmazsa olmazlarından biri de art planda yer alan müziklerdir. Kimileri kelamlı müzik kimileri ise yalnızca müzik olan bu özel sinema müzikleri, izleyiciye hangi duyguya girmesi konusunda da taraf göstermektedir. Bir sinemanın en can alıcı noktasında artta çalan bir müziğin insanın gözünden bir damla yaş akıtmakta itici güç olması üzere durumlar sıkça görünür.

Bildiğiniz üzere kısa müddet evvel “En Uygun Sinema Müzikleri” başlığı altında bir liste hazırlamıştık. Yabancı sinemalara yer verdiğimiz listenin yorumlar kısmında ziyadesiyle Türk sineması teklifinde bulunduğunuzu gördük. Biz de bu “film müzikleri” listesini bir seriye dönüştürme kararı aldık. Bu karar ışığında bugün sizlere Yeşilçam’dan günümüze en beğenilen sinema müziklerini listeledik. Unutmadan söyleyelim; listemiz muhakkak aralıklar daima güncellenecek. Şayet yeni güncellemede “kesinlikle yer almalı” dediğiniz sinema müzikleri varsa yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 22.06.2019

En Büyük Şaban

Dediğim üzere Cahit Oben ülkemizin en başarılı sinema müziği imalcileri ortasında yer alıyor. En Büyük Şaban sineması için yaptığı müzik bile tek başına bunu kanıtlıyor. Bizi kahkahalara boğan efsane oyuncu Kemal Sunal’ın en başarılı sinemalarından olan En Büyük Şaban’a da bu türlü bir müzik yakışırdı esasen.

Babam ve Oğlum

Türk sinemaları ortasında Yeşilçam sinemalarını bir kenarı bırakırsak en başarılı müzikler bana kalırsa Babam ve Oğlum’dadır. Birinci çıktığı periyotta sayısız insanın gözlerindeki yaşı sömüren bu efsane sinema, bizlere aşk olmadan da başarılı Türk sinemalarının çekilebileceğini göstermiştir. Evanthia Reboutsika’nın hazırladığı sinema müzikleriyle en eşsiz Çağan Irmak sinemalarından biri olan Babam ve Oğlum, hala müzikleriyle, oyunculuklarıyla ve kıssasıyla ölmeden evvel izlenmesi gereken sinemalar ortasında yer alıyor.

Aşk Tesadüfleri Sever

Mehmet Günsür ve Belçim Alım üzere oyuncularla çıktığı devirde büyük ses getiren sinema, aşk sinemalarını sevenlerin uğrak noktalarından biri oldu. Ortalarında Müslüm Gürses üzere isimlerin de olduğu çok sağlam bir müzik listesine de sahip sinema, çağdaş Türk sinemasının en yeterli sinemalarından biri olarak kabul ediliyor.

Canım Kardeşim

Hollywood sinemaları için Hans Zimmer ne ise Yeşilçam için de Cahit Oben odur. Severek izlediğimiz onlarca sinemanın müziğini yapan Oben, Canım Kardeşim sinemasına yaptığı müzikle ne kadar başarılı bir müzisyen olduğunu bizlere gösteriyor. Canım Kardeşim sinemasının o duygusal müziğini hatırlamayanınız yoktur herhalde.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinema müziklerini sıralayıp Cahit Berkay’ın Selvi Boylum Al Yazmalım için bestelediği bu efsane müziği koymasaydık sanırım liste “tamamlanmamış” olurdu. Türk sinema tarihinin en başarılı sinemalarından biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım, bu muvaffakiyetini biraz da bu müziğe borçlu diyebiliriz.

Unutursam Fısılda

Çağan Irmak sinemalarının ülkemizde özel bir yeri bulunmakta. Standart aşk sinemalarından farklı olarak içerisinde kaliteli oyunculuklar, sağlam bir öykü ve dram barındırmaktadır. Unutursam Fısılda da küçük bir ilçeden çıkıp müzisyen olan bir kızın hayat kıssasını bizlere sunuyor.

Hababam Sınıfı

Öyle bir müzik düşünün ki sizi hem keyifli edebilsin, hem hüzünlendirebilsin. Yeşilçam’ın en üst sırasında yer alan, periyodun Avengers sineması olarak isimlendirebileceğimiz Hababam Sınıfı’nın müziğinden bahsediyoruz. Melih Kibar imzası taşıyan Yıldızların Altında isimli müzik, bizim ve ebeveynlerimizin çocukluğunu birebir anda hissettiren eşsiz bir müzik.

İncir Reçeli

İncir Reçeli, günümüz Türk sinemaları ortasında en çok sevilen sinemalardan biri. Öncelikle bizi Halil Sezai üzere bir müzisyenle tanıştırdı. Üstelik bunu yaparken uzun müddet hafızalardan çıkmayan müzikleri da bizlere sundu.

Müslüm

Türkiye’nin en büyük sanatkarlarından, “BABA” lakaplı Müslüm Gürses’in hayat öyküsünü anlatan Müslüm sineması, olağan olarak müziksel manada adeta bir şölen ortamının oluşmasını sağladı. Müslüm Gürses’in ve periyodun efsane müziklerinin başarılı yorumları ile dikkatleri üzerine çeken sinema, bilhassa Timuçin Esen’in beğenilen oyunculuğu ve seslendirdiği müziklerle ses getirdi.

Kaybedenler Kulübü

Popüler kültürün bir diğer çok sevilen sineması de Kaybedenler Kulübü olmuştur. Nejat İşler’in kendine bir hayran kitlesi kazanmasını sağlayan bu sinema, kimi hoş müzikleri bizlerle tekrar buluşturarak sinemanın kalitesini birkaç kat arttırmayı başarmıştır.

Ah Nerede

Yeşilçam sinemasının en üst noktalarından biri olarak kabul edebileceğimiz Ah Nerede sineması, kendiyle birebir ismi taşıyan müziğiyle hafızalarımıza kazınmıştı. 

Issız Adam

Issız Adam, unutulmuş bir şarkıyı bizlerle buluşturan özel bir sinema. Birinci çıktığı devir çok büyük ses getiren sinema, Ayla Dikmen’in unutulmaya yüz tutmuş müziği “Anlamazdın”ı bizlere sunmuştur.

Bizim Aile

Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Ayşen Gruda ve ismini sayamadığımız tonlarca efsane ismi içinde barındıran ve aile olmanın ne kadar hoş bir şey olduğunu bizlere gösteren enfes bir sinema.

Devlerin Aşkı

Bazı müzikler vardır ki hafızalarımızın en ücra köşelerinde kendilerine çok sağlam bir yer edinmişlerdir. Bu müzikleri tekrar dinlediğimiz an birden ortaya çıkıverirler. İşte Devlerin Aşkı sinema müziği de onlardan biri.

Şark Bülbülü

Bir ülkenin en küçüğünden en büyüğüne herkesin sevgisini kazanan sayılı sanatkarlarından olan Kemal Sunal, kendi yüreğinin temizliğindenmidir bilinmez, oynadığı sinemalarda her vakit çok kaliteli müzikler vardı. Şark Bülbülü de onlardan biriydi.

Senden Bana Kalan

Türk sinema kesimi, bildiğiniz üzere aşk sinemaları üzerine kurulmuştur. O sebeple sinema müzikleri de genel olarak bu çizgide ilerliyor. Senden Bana Kalan da daha evvelden gördüğümüz varlıklı çocuk yoksul kız kıssası üzerinden insanların kalbini çalmayı hedefliyor. Ayna kümesinin “Ölünce Sevemezsem Seni” müziği ise sinema için çok güzel bir tercih olmuş üzere duruyor.

Çöpçüler Kralı

Günümüzde Duman üzere sanatkarlar tarafından da cover çalışması yapılan müzik, Türk sinemasının en uygun sinemalarından birinde efsaneleşmişti. Kemal Sunal’ın politik sinemalarından biri olan Çöpçüler Hükümdarı, müziği ile de tıpkı politik kimliğini konuşturmuştu.

Hülya

Selvi Boylum Al Yazmalım müziğini de yapan Cahit Berkay imzalı “Ayrılık” isimli müzik, Hülya sinemasını çok daha üstlere çıkarmıştı. Her notasında insanın içine işleyen müzik, bizlere eşsiz bir tecrübe sunmuştu.

Listeyi yaptıktan sonra fark ettim ki Yeşilçam sineması müzik açısından son derece zenginmiş. Daha burada yer veremediğimiz sayısız sinema var. Listemizi güncellediğimizde bu sineması de ekleseniz hoş olur dediğiniz sinemaları yorumlar kısmından bizlere yazmayı unutmayın.

Başa dön tuşu