İngilizce Altyazılı İzleyince Tadına Varılacak 10 Film

Ülkemizde dublaj ve çeviri mevzularında çok başarılı işler çıksa da her vakit yapılan bu çalışmalar sinemanın orijinal tadını ve esprilerini veremeyebiliyor. Bu nedenle altyazılı sinema ve altyazılı dizilerin verdiği keyifler bir diğer oluyor. Bu yazımızda sizlere Türkçe dublaj ve Türkçe altyazılı orjinal tadını vermeyen yalnızca İngilizce altyazılı izlendiğinde tadını veren sinemaları listeledik.

Altyazı ekleme konusunda bilgi sahibi değilseniz yazımızın sonunda sizler için altyazı indirdikten sonra sinemalara nasıl ekleyebileceğinizi de yazımızın sonunda anlattık. Yapmanız gereken yalnızca altyazı evrakınızı planetdp yahut turkcealtyazi adresinden indirmek. Bu altyazı sitelerinde rastgele bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. O halde listemize geçelim.

İngilizce altyazılı izleyince mana kazanacak sinema listesi:

1. Sherlock Holmes:

 • Yayın: 2009
 • Tür: Aksiyon, Macera
 • IMDb: 7,6
 • Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams

Sherlock Holmes Fragman:

Holmes ve yavuz ortağı Watson, birbirinden tehlikeli maceralara gözlerini karartıp dalıyorlar. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası üzere silah olarak kullanan Holmes, bu serüvende ülkesini tahrip edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşmak zorundadır. 

Robert Downey Jr., efsanevi dedektif Sherlock Holmes'ü daha evvel gibisi görülmemiş bir yorumla canlandırıyor. Jude Law ise tabip ve bir savaş gazisi olan, Holmes'ün kadim dostu, emniyetli çalışma arkadaşı Watson rolünde karşımıza çıkıyor. 

Holmes'ü alt eden birinci ve tek bayan olan ve dedektifle hala çalkantılı bir bağlantı sürdüren Irene Adler rolünü Rachel McAdams üstleniyor. Mark Strong gizemli yeni düşman Blackwood rolünü oynuyor. Kelly Reilly ise Watson'ın ilgilendiği Mary rolünde yer alıyor.

2. The Prestige (Prestij):

 • Yayın: 2006
 • Tür: Tansiyon, Dram
 • IMDb: 8,5
 • Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

The Prestige Fragman:

Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın öyküsünü anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. 

Bir şov sırasında Julia ölünce Robert, onun vefatından Alfred’i hatalar ve birbirlerine düşman olurlar. Vakit içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar.

Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar. Bu destansı öyküde tüm vakitlerin en değerli mucitlerinden Nikola Tesla’nın da katkısı olacaktır.

3. Braveheart (Cesur Yürek):

 • Yayın: 1995
 • Tür: Biyografik, Dram
 • IMDb: 8,3
 • Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack

Braveheart Fragman:

William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası tekrar memleketi olan İskoçya’ya döner. Onun asıl emeli çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. 

Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’u taciz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; lakin bu Murron’un vefatına ve bir devrin değişimine sebebiyet verecektir. 

Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı hem canlandırdığı hem de yönettiği sineması kısa müddette bir fenomene dönüşmüştü.

4. Interstellar (Yıldızlararası):

 • Yayın: 2014
 • Tür: Bilim Kurgu, Dram
 • IMDb: 8,6
 • Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Interstellar Fragman:

Teknik bilgisi ve hüneri yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; hedefi iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, şimdi 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. 

Geçmişte bıraktığı bilim insanı mesleğini özleyen Cooper'un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için şiddetli bir karar alması gerekir…

Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren sinemanın senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne'nun cihandaki Solucan Delikleri teorisinden ilham alıyor.

5. Saving Private Ryan (Er Ryan'i Kurtarmak):

 • Yayın: 1998
 • Tür: Bilim Kurgu, Dram
 • IMDb: 8,6
 • Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Er Ryan'i Kurtarmak Fragman:

Dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun akabinde ziyadesiyle yaralanmıştır. Artık tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. 

Yakarışları karşılık bulur ve Lider tarafından verilen bir buyrukla James Ryan’ın ne kıymetine olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya Çıkarması’nın yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir misyona, Ryan’ı kurtarma vazifesine atanır. 

Ancak Yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu ünite, can pazarının yaşandığı bu güçlü ortamda hakikatli bir ömür gayretine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının legalliğini sorgulayacaktır.

6. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)

 • Yayın: 2001
 • Tür: Fantastik, Macera
 • IMDb: 8,8
 • Oyuncular: Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Fragman:

Yüzük Kardeşliği, dünyanın bahtını değiştirecek olan yüzükten kurtulmak için verilen çabayı mevzu ediyor. Yıllar evvel üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan öteki hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüzyıllar sonra ortaya çıkar. 

Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf'ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron'u da engellemek için yüzüğü yok etmektir.

Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor'a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir takım oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan seyahat başlar. Orta Dünya'nın mukadderatı, bu insanların elindedir.

7. It (O)

 • Yayın: 2017
 • Tür: Dehşet, Gerilim
 • IMDb: 7,4
 • Oyuncular: Bill Skarsgård, Jaeden Martell, Finn Wolfhard 

It Fragman:

Film, Maine'in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir kümedir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. 

Kurbanlarının kaygılarına nazaran biçime girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki sıkıntıları, verecekleri hayatta kalma uğraşına oranla bir oldukça değersiz olacaktır…

8. Hunger Games (Açlık Oyunları):

 • Yayın: 2012
 • Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
 • IMDb: 7,2
 • Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth

Hunger Games Fragman:

Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve gerisinden gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başşehir ve 12 eyaletten oluşan Panem isminde bir ülkeye bırakmıştır. 

Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı “Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Kısmen cümbüş gayeli, kısmen de halka gözdağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıyeten tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir. 

24 farklı “yarışmacı” bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini eleme ve hayatta kalma gayreti vermektedirler. Katniss'in 16 yaşındaki kız kardeşi Primrose, maden yataklarıyla ünlü eyaletin 'kadın yarışmacısı' olarak seçildiğinde Katniss onun yerini almak için istekli olur.

Erkek iştirakçi Peeta ve Katniss, kendilerinden yaş ve kuvvet açısından daha büyük, güçlü ve ömürleri boyunca bu an için eğitilmiş olan rakiplerine karşı ayakta durmaya çalışırlar…

9. Gladiator (Gladyatör):

 • Yayın: 2000
 • Tür: Epik, Macera
 • IMDb: 8,5
 • Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

Gladiator Fragman:

İmparator Marcus Aurelius’un karar sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gittikçe yükselmektedir. 

Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus ismindeki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi istikametinde buyruğunu çıkarmak için fazla beklemez. 

Ölümden sıkıntı kurtulan Maximus artık bir gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklında tek bir istek vardır, Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an evvel almak.

10. The Godfather (Baba):

 • Yayın: 1972
 • Tür: Polisiye, Dram
 • IMDb: 9,2
 • Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

The Godfather Fragman:

Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı hikayesini bahis alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. 

Bir suikast teşebbüsü, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla başka ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda prosedürleri de değiştirmeye başlar.

Altyazılar sinemaya nasıl eklenir?

Konu üzerinde anlatacağımız tüm örnekler VLC Media Player üzerinden verilecektir. VLC indirmek için bu adresteki indirin butonuna tıkladıktan sonra programı kurun. Akabinde görüntü kaynağına sağ tıklayıp birlikte aç diyerek VLC Media Player’ı seçin. Sinemanız VLC ile açıldıktan sonra indirdiğiniz altyazı evrakını sinema penceresinin ortasına sürüklemeniz kâfi bir süreç olacaktır. Bu süreçten sonra altyazılı film otomatik olarak hazır olacaktır.

İçeriğimizde sizler için hazırlamış olduğumuz altyazılı sinema listesindeki sinemaları, daha evvel Türkçe dublaj izlemiş olabilirsiniz ancak değerli olan, sineması orijinal hali ile izleyip verdiği keyfin farklılığına bakmak. Günümüzün en tanınan sinema ve dizi platformu Netflix için hazırladığımız en güzel sinemalar listesine de buradan ulaşabilirsiniz. 

Eğer atladığımız yahut aklımıza gelmeyen sinemalar varsa yorumlarda yazabilirsiniz. Herkese düzgün seyirler dileriz.

Başa dön tuşu