Jean Claude Van Damme’nin Oynadığı En İyi Filmler

Bir kuşağın dövüş ve aksiyon sinemalarını sevmesini sağlayan Jean Claude Van Damme’nin en yeterli 10 aksiyon sineması hangisi dersiniz? İsterseniz gelin birlikte bakalım.

90’lı yıllarda aksiyon sineması denilince akla gelen birinci 3 isimden biriydi Jean Claude Van Damme. Aslına bakarsanız öteki ikisini de kestirim etmek güç olmasa gerek. Bunlardan biri Sylvester Stallone iken başkası ise Arnold Schwarzenegger’di. Bununla birlikte Van Damme’yi bu iki aktörden ayıran kıymetli bir farkı vardı o da hiç kuşkusuz bir oyuncuya nazaran üst seviye denilebilecek dövüş sanatlarındaki yeteneği ve sinemalarda kendisini yeterliden düzgüne muhakkak eden karizması.

Evet tahminen takip eden yıllarda gerek Van Damme’nin perdeye biraz ara koymak istemesi gerekse de yeni kuşağın aksiyon sineması anlayışının boyut değiştirmesi nedeniyle, ünlü oyuncu biraz gözden ve de haliyle gönülden de uzak kalmıştı. Bununla birlikte her ne kadar orta ara farklı sinema ve dizilerdeki rolleriyle büsbütün unutulmasının önüne geçse de, bilhassa Van Damme’yi yine akıllara getiren şey Netflix’deki Emekli Casus dizisi oldu.

Hal bu türlü olunca da, Van Damme’yi yeni keşfedenlere ya da bilip de bir müddetliğine akıllardan çıkartanlara usta oyuncunun en sevilen ve en kaliteli sinemalarını hatırlatmak koşul oldu. İşte biz de bu yazımızla büyük ustanın gelmiş geçmiş en âlâ 10 sinemasını sizler için listeledik.

1. Bloodsport (Kan Sporu)

2. Hard Target (Zor Hedef)

3. Kickboxer (Kickboxer)

Başa dön tuşu