Martin Scorsese: Marvel Filmleri Sinema Değil

Şu sıralar Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci üzere veteran aktörleri bir ortaya getiren Netflix yepyeni sineması The Irishman ile gündemde olan usta direktör Martin Scorsese, Marvel Sinematik Cihanı (MCU) ile ilgili çok tartışılacak tabirlerde bulundu. 

Ünlü sinema mecmuası Empire’a konuşan Scorsese, Marvel sinemalarının sinema olmadığını söyledi. Geçmişte Goodfellas, Taxi Driver ve The Departed üzere pek çok başarılı yapıma imza atan usta isim, MCU sinemalarının gerçek bir insan dramından daha çok görüntü oyunu üzere göründüğünü lisana getirdi.

Marvel sinemalarını izlemeye çalıştığını; lakin bunda başarısız olduğunu söz eden Scorsese, “Denedim biliyor musun? Ancak bu sinema değil. Dürüst olmak gerekirse, işini en yeterli halde yapan oyunculara karşın, harika kahramanları düşünebileceğim tek yer tema parkları olsa gerek” dedi.

Scorsese, Marvel sinemalarının duygusal ve ruhsal tecrübeleri öbür bir beşere aktarmaya çalışan ‘insan sineması’ndan çok uzak olduğunu söylüyor. 

Marvel Studios Lideri Kevin Feige, Haziran 2018’de Hollywood Reporter’a verdiği röportajda, Marvel sinemalarının Oscar alamaması hakkında konuşmuştu. Bir salon dolusu heyecanlı hayranı ödül kazanmaya tercih edeceğini söyleyen Feige, “Belki görsel efektleri, uçan insanları, uzay gemilerini yahut milyar dolarlık hasılatları görmezden gelmek kolay olabilir. Zira bir bakıma esasen ödüllendirilmiş oluyorsunuz. Alfred Hitchcock asla en güzel direktör mükafatını kazanamadı. Hasebiyle ödül kazanmak hoş olabilir; lakin her şey demek değil” tabirlerini kullanmıştı. 

Hatırlayacağınız üzere, Ryan Coogler’ın direktör koltuğunda oturduğu Marvel’ın birinci siyahi muhteşem kahraman sineması Black Panther, ‘En Yeterli Sinema Müziği’, 'En Âlâ Kostüm Tasarımı’ ve ‘En Âlâ İmal Tasarımı’ olmak üzere üç Oscar alarak, Marvel’ın makus bahtını değiştirmişti.

Son olarak, Scorsese’nin yeni sineması The Irishman’in 1 Kasım’da vizyona gireceğini, 27 Kasım’da ise Netflix’te yayınlanacağını söyleyerek haberimizi noktalayalım. 

Başa dön tuşu