Netflix’in Türkiye’den Aylık Kazandığı Dudak Uçuklatan Para

Son yılların en tanınan çevrimiçi dizi ve sinema platformunun Netflix olduğu su götürmez bir gerçek. Şu sıralar karşısına Apple ve The Walt Disney Company üzere çok dişli rakipler çıksa da Netflix'in uzun bir mühlet daha dalın önderi olacağı da aşikar. Pekala Netflix, Türkiye'den ne kadar kazanıyor olabilir? RTÜK kontrolleri Netflix'in Türkiye'deki karını ne kadar düşürebilir?

Aslına bakacak olursak pek çok kişi, RTÜK kontrolleri sonrasında Netflix'in Türkiye'den ayrılacağını düşünüyordu. Ama Netflix, son dakikaya kadar ser verip sır vermeyerek bu durumu daha da büyük bir merak konusu haline getirdi. Fakat yapılan açıklamalar doğrultusunda Netflix, Türkiye'de hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. RTÜK'ten lisans alan platform artık hem RTÜK'ün kontrolü altında hem de elde ettiği karın bir kısmını RTÜK'e veriyor.

Netflix, Türkiye'de üç farklı paket sunuyor. Bu paketler Temel, Standart ve Özel olarak isimlendiriliyor. Bu kapsamdaki fiyatlar ise sırasıyla 17.99 TL, 29.99 TL ve 41.99 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu üç fiyatın aritmetik ortalamasını aldığımızda ise karşımıza 29.99 TL fiyat çıkıyor. Artık bu meblağı biraz daha derinleştirelim.

Platform tarafından yapılan açıklamalara nazaran Netflix'in Türkiye'de, 1.5 milyon fiyatlı abonesi var. Lakin bu fiyatlı abone sayısına bir paketi birkaç kişi kullananlar ve her ay farklı bir e-posta adresiyle kayıt olanlar dahil değil. Açıklanan fiyatlı abone sayısıyla Netflix'in ortalama fiyatı olan 29.99 TL'yi çarptığımızda ise Netflix'in Türkiye'den aylık karının yaklaşık olarak 45 milyon TL olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Bu meblağın kesin sonuç vermediğini, biraz altı yahut biraz üstü olabileceğini hatırlatmakta yarar var. Buna nazaran Netflix'in Türkiye'deki yıllık geliri yaklaşık olarak 540 milyon TL.

Yönetmelik mucibince Netflix, kullanıcı oranında RTÜK'e para ödemek zorunda. Bu paranın oranı, binde 5 olarak belirlenmiş durumda. Bu fiyat yaklaşık olarak 225 bin TL'ye tekabül ediyor. Lakin Netflix'in Türkiye'deki abone sayısı değiştikçe bu fiyat da değişiyor. Fakat yıllık olarak verilen bu fiyat, tam anlamıyla devede kulak kalıyor.

Kısacası Netflix, RTÜK kontrollerine karşın Türkiye'den önemli ölçüde para kazanıyor. RTÜK'e verdiği fiyat de şirketin Türkiye'den ayrılması için geçerli bir neden oluşturmuyor. Esasen şirketin de “bizi bırakmaya” hiç niyeti yok.

Başa dön tuşu