Netflix’ten Türkiye için yeni karar!

Netflix, data trafiğini azaltmak gayesi ile telekomünikasyon ağları üzerindeki trafiği yüzde 25 azaltacak. Bu uygulama 30 gün boyunca devam edecek.

Netflix’ten Türkiye için yeni karar!

Dünyada süratle yayılan koronavirüs salgını sebebi ile beşerler meskenlerinde daha fazla vakit geçiriyor. Bu durum oyun ve sinema severlerin ilgili platformlarda daha fazla müddet geçirmesine sebep oldu. Hal bu türlü olunca internet alt yapısı zorlanmaya başladı. Dizi ve sinema denildiğinde akla birinci gelen platformlar ortasında olan Netflix, bu duruma kayıtsız kalmayarak geçtiğimiz hafta Avrupa ülkelerindeki internet altyapısını rahatlatmaya karar vererek görüntü kalitesini düşürmüştü. Şirket artık de birebir işlemi Türkiye için de uygulamaya koyacağını açıkladı. Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Lider Yardımcısı Ken Florance, global kriz sebebi ile hizmet kalitesine de öncelik vererek Türkiye’deki bilgi trafiğini rahatlatmayı amaçladıklarını tabir etti.

Şirket açıklamasına nazaran, bilgi trafiğini azaltmak hedefi ile telekomünikasyon ağları üzerindeki trafik yüzde 25 azaltacak. Bu uygulama 30 gün boyunca devam edecek. Florance’ın husus ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın tam metni ise şu formda;

“Trafikteki bu azalmaya karşın üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) yahut Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek. Türkiye’de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yolun telekomünikasyon ağları üzerinde kıymetli bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.”

Sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Netflix’in bu adımını yararlı buluyor musunuz? Yoksa kullanıcıları tarafından olumsuz geri dönüşler alır mı? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu