Yeni Matrix Filminin Başarılı Olması İçin Yapması Gerekenler

Keanu Reeves, çıktığı yıl kendisine büyük bir hayran kitlesi edinmeyi başaran Matrix’in dördüncü sinemasıyla birlikte tekrar seriye geri dönüyor. Olağan dördüncü sinema duyurulduktan sonra bu “post-apokaliptik cyberpunk” dünyaya yeni sinemanın ne ekleyeceği oldu. Alışılmış seriye geri dönüş yapan tek isim Keanu Reeves de değil, ayrıyeten Trinity karakterini canlandıran Carrie-Anne Moss da Matrix 4 ile hayranlarının karşısına çıkacak.

Filmin dördüncü ayağının ortak senaristi ve ortak direktörü Lana Wachowski olacak. Pekala Lana Wachowski’nden hayranların beklentileri neler?

Yeni bir boyut

İlk Matrix sinemasında seyirciye, aslında gerçek sandığı dünyanın bir yanılsama olduğu bir dünya gösterilmişti. Makinelerin ne yaptığı ve neden yaptığı bilmecesi ise Neo’nun hem gerçek dünyada hem de Matrix’in sanal varoluşunun içerisinde uğraştığı bir bilmeceydi. Hasebiyle yeni sinema üstümüze daha fazla bilmece atmamalı. Yani yeni sinema bize beşerler ve makineler ortasındaki istikrarın değişimini, Neo ve müttefiklerinin üstlendikleri yeni rolleri daha doğrusu izlerken bizi şaşırtacak şeyler vermeli.

Uğruna savaşılacak bir dünya

İlk sinemada Cypher karakteri, simülasyondaki o rahat hayatına geri dönebilmek uğruna gemi mürettebatına ihanet etmişti. Aslına bakıldığında Cypher’ın çok da haksız olduğunu söyleyemeyiz. Gerçek dünya karanlık, kirli ve daima olarak acımasız makinelerden bir kaçış kelam konusu.

Serinin devam sinemaları bize bu gerçek dünyayı biraz daha göstermiş olsa da seyirciye asla uğrunda savaşılması ve kurtarılması gereken bir dünya verilmemişti. Makinelerle beşerler ortasındaki savaşa geri döneceksek beşerler için daha pahalı ve daha değerli bir dünya yaratılmalı.

Deneysel efektler

1999 yılında vizyona giren Matrix, yaptığı birçok şeyle çığır açmıştı lakin en kalıcı ve en bariz muvaffakiyetleri yenilikçi, yüksek teknolojili görsel efektleriydi. Hem gerçek dünyada hem de simülasyon dünyasında kullanılan görsel efektler o vakte kadar seyircilerin gördüklerinin çok ötesindeydi. Bir savaşın ortasında fizik kurallarını aksine çevirmek, duvarda ağır çekimde koşmak ve daha birçokları.

Yeni Matrix sineması geleceğe bakıp onun da ötesine geçmeli dijital efektler konusunda. Birinci sinema, hem bilim kurgu çeşidi açısından hem de görsel efektler açısından sinema dünyasında değişiklik yaratmış bir sinemaydı. Hasebiyle yeni sinemanın de bu biçim görsel efektleri yeni bir çıtaya ulaştırması gerekiyor.

Yeni ve heyecanlandıran dövüş sahneleri

Bu sefer tüm Matrix üçlemesi için rahatça söyleyebiliriz ki bu üç sinemanın hepsinde yer alan dövüş sahneleri bir nevi bu serinin imza hareketlerinden bir tanesiydi. Sinema, dövüş sanatları ve daha çağdaş “gun-fu”yu harmanlayarak yaptığı aksiyon sahneleriyle o periyotta taktir toplamayı başarmıştı.

Keanu Reeves’in son yıllarda tekrar tanınan olduğu sinema olan John Wick’te de Matrix’e misal bir formda epeyce etkileyici dövüş koreografileri bulunuyordu. Münasebetiyle yeni Matrix sinemasının başarılı olmasını sağlayacak şeylerden bir tanesi de aksiyon sahnelerine getirilecek yenilikçi bir bakış açısı olacaktır.

Başa dön tuşu