House of the Dragon, Game of Thrones’un yarattığı hayal kırıklığını giderebilir

House of the Dragon, Game of Thrones ile ilgili büyük bir sorunu çözme talihine sahip. HBO’nun yeni dizisi George R.R. Martin’in Targaryens tarihi olan Fire & Blood’a dayanıyor ve özgün şovun olaylarından yüzlerce yıl öncesini geçiyor.

Gösterinin bir prequel olmasıyla, House of the Dragon, öbür şovun yanlış gittiği yerde rotayı düzeltme fırsatına sahip. Game of Thrones’un son dönemi global bir olaydı. Şov için 1. dönemden beri heyecan artıyordu ve 3. dönemdeki Kızıl Düğün üzere şok edici anlarda seyircinin beklentisi yeterlice arttı. 8. dönem başladığında, Game of Thrones pazarlamasının her yere dahil edilmesiyle kritik bir kitleye ulaşıldı. Üstün Bowl reklamlarında bile ejderhalar uzunluk gösterdi. Beşerler bebeklerine Daenerys yahut Khaleesi ismini veriyorlardı.

House of the Dragon bir çok telafi ile birlikte gelebilir

Ancak Game of Thrones’un son dönemi, dizinin tekrar çekilmesini isteyen viral bir dilekçe de dahil olmak üzere büyük bir reaksiyon ile karşılandı. Dönem hayranlar tarafından bir çok açıdan eleştirildi. House of the Dragon ile HBO, durumu düzeltme, karakterlere sadık kalma ve tahminen de daha düzgün çalışma ile hayranları geri kazanma bahtına sahip. Game of Thrones final döneminin ortak eleştirisi, King’s Landing’i yakan Daenerys sahnesiydi. Birkaç kısım evvel Daenerys, beşerler için savaşan Ejderhaların Annesiyken birden teğe Meczup Kraliçe’ye dönüşüyor. Hayranların Dany’nin başında neler olup bittiğini duyamadığı göz önüne alındığında, aniden 0’dan 100’e geçmiş üzereydi.

Game of Thrones için işlerin zıt gitmesinin bir nedeni de kısaltılmış final dönemiydi. Her zamanki on kısım yerine, son dönemde altı tane kısım vardı. Jaime Lannister ve Brienne of Tarth nihayet 8. dönemde bir ortaya geldiler, zira yıllardır birbirlerini istiyorlardı. Lakin, Jaime’nin 7. dönemde kız kardeşini sonsuza dek terk etmesinden sonra, birebir kısımda Cersei’ye geri dönmek için çabucak ayrılması mantıklı görünmedi. Ortada daha fazla vakit olsaydı, tahminen işe yarayabilirdi.

House of the Dragon için uygun haber, şovun ardındakilerin tenkitleri duyması. Prequel gösterisi, karakterleri onurlandırarak ve olayların doğal bir formda ortaya çıkmasına müsaade vererek, Game of Thrones’un birinci yedi döneminde oluşturduğu güzel niyetten yararlanma bahtına sahip.

Başa dön tuşu