Netflix, 13 Reasons Why’ın İntihar Sahnesini Kaldırdı

Son yılların en tanınan çevrimiçi dizi ve sinema platformlarından bir tanesi olan Netflix, enteresan bir karara imza attı. Birinci sefer 2017 yılında yayınlanan “13 Reasons Why” isimli diziyle ilgili alınan kararın neden bu kadar geç geldiği ise anlaşılamadı.

13 Reasons Why, birebir isimli kitaptan uyarlandı ve yayınlandığı devirlerde isminden ziyadesiyle kelam ettirdi. Lakin dizide ziyadesiyle tartışılan bir sahne vardı. Bu sahne, dizinin karakterlerinden olan Hannah'ın intihar sahnesi. Tahminen şu an bile pek çoğumuzun hafızalarında yine canlanmıştır. Netflix'in aldığı karar da tam olarak bu sahneyle ilgili.

Netflix artık, bu tartışmalı sahneyi kaldırma kararı aldı. 3 dakika uzunluğunda olan intihar sahnesi yerine yalnızca Hannah'ın intihardan sonra kanlar içerisinde kaldığı küçük bir kısım gösteriliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Netflix, bu yaz üçüncü dönemini yayınlamak için çalışmalarını sürdürdükleri tanınan diziden bu sahnenin kaldırılmasının, uzmanlara danışılarak alınan bir karar olduğunu söyledi. Dizinin korsan kanallarca internet üzerinde yaygın olarak erişilebilindiğini söyleyen yetkililer, bu kısmın internetten kaldırılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını tabir etiler.

Alınan kararla ilgili olarak, intihara meyilli olan şahıslara takviye veren “Samaritans” isimli bir dernek idaresi, alınan karardan ötürü ziyadesiyle şad olduklarını ve Netflix'in bu kararı almakla yanlışsız bir atılım yaptığını açıkladı.

Başa dön tuşu