Super Mario Bros., En Başarılı Oyun Uyarlaması Oldu

Yakın zamanda vizyona giren Super Mario Bros., gişede 500 milyon doları geçmeyi başardı. Bu miktar, filmi hem tüm zamanların en başarılı oyun uyarlaması hem de 2023’ün en çok hasılat elde eden filmi yaptı.

Nintendo’nun efsane oyun serisi Super Mario’dan esinlenen Super Mario Bros. 5 Nisan günü vizyona girmiş ve son zamanlarda hızla artan oyun uyarlamalarının sonuncusu olmuştu. Matthew Fogel tarafından yazılan ve yönetilen film, izleyenlerden ve eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştı.

Ancak yapım, tüm kötü yorumlara rağmen gişede büyük başarıya imza attı. Öyle ki ilk hafta sonunda dünya çapında 368 milyon dolar hasılat elde ederek Frozen II’yi geçti ve tarihin en iyi açılış yapan animasyon filmi oldu. Dev yapım, şimdi ise bir başka başarıya imza attı.

Super Mario Bros., 500 milyon doları geçerek tüm zamanların gişede en başarılı oyun uyarlaması oldu

Yeni Super Mario filmi, dün itibarıyla ABD’de 260,3 milyon, dünya çapında ise 248 milyon hasılat elde etti. Bu da toplamda 508 milyon dolar hasılata ulaşmasını sağladı. Bu miktar, Warcraft ve Pokemon: Detective Pikachu filmlerini geçerek tüm zamanların en başarılı video oyun uyarlaması olarak kayıtlara geçti.

508 milyon dolarlık başarı ayrıca, Ant-Man and the Wasp: Quantumania’yı geride bırakarak Super Mario Bros.’un 2023 yılının en başarılı filmi olmasını da sağladı. Filmin daha çıkmasından iki hafta geçmiş olması ve bazı ülkelerde eni çıkmaya başlaması dda başarısını sürdüreceğini gösterdi.

Aslında Super Mario filmi uzun süredir geliştiriliyordu. Ancak, 1993 yılında çıkan Super Mario filminin çok başarısız olması ve hatta tarihin en kötü filmleri arasında gösterilmesi, yeni film için endişelerin oluşmasına ve nihayetinde ertelenmesine neden oldu.

HBO Max’in İsmi Resmen Değişti: Harry Potter Dizisinin İlk Tanıtım Videosu da Yayınlandı (Birçok Yeni Yapım da Geliyor)

Despicable Me gibi filmlerin arkasındaki başarılı yapım şirketin Illumination’ın projenin yapımcısı olması ise bu endişelerin biraz almasını ve nihayet filmin çıkmasını sağladı. Bunun sonucunda da gişede bu başarıya ulaştı. Tabii ki filmin beğenmeyenlerin sayısının da bir hayli olduğunu eklemek gerek. Yine de 1993’teki filmden çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Super Mario kardeşlerin Mushroom Kingdom’daki serüvenini anlatan filmin seslendirme kadrosunda Chris Pratt, Anna Taylor-Joy, Charlie Day ve Jack Black gibi birbirinden ünlü isimler yer alıyor.

Super Mario Bros. fragmanı

Başa dön tuşu